Artroze (vai osteoartroze, osteoartrīts) – tā ir hroniska, deģeneratīva un progresējoša locītavu slimība, kuras rezultātā tiek bojāts skrimslis (kaulu virsmu pārklājums) locītavās. Šī patoloģija ir ļoti izplatīta visā pasaulē, un ar vecumu artrozes saslimstība palielinās. Slimība ir biežāk sastopama vecāka gadagājuma cilvēku vidū.
Artrozei piemīt vairākas pazīmes, kas automātiski piesaista cilvēku riska grupai.
Tas ir:
Pārmērīgs ķermeņa svars ietekmē artrozes attīstību. Smagā svara ietekmē locītavas sistemātiski tiek saspiestas. Tas noved pie tā, ka skrimšļi, kas aptver savienojuma kaulu virsmas, ātrāk nodilst. Finālā locītavas zaudē savu mobilitāti, un daudzi cilvēki, kas cieš no aptaukošanās, līdz viņu dzīves beigām piedzīvo ievērojamas kustības grūtības līdz pilnīgai pastāvīgas kustību spējas zaudēšanai.
Vecās traumas un augsta fiziska slodze ir vēl viens iemesls šādai patoloģijai kā artroze. Tas īpaši attiecas uz sportistiem un cilvēkiem, kuri katru dienu veic smagu fizisko darbu.
Endokrīnās sistēmas traucējumi, mikroelementu iztrūkums un hormonāla nelīdzsvarotība uz menopauzes fona - tas negatīvi ietekmē metabolismu kaulu un skrimšļa audos, kļūstot par artrozes cēloni.
Iekaisuma / infekciozs process locītavās vai iedzimts attīstības bojājums (tā sauktā displāzija) rada destruktīvas izmaiņas locītavās.
Visbiežāk ar artozi tiek skartas plaukstu, potīšu, mugurkaula kakla un jostas daļas locītavas. Tajā pašā laikā pēc destrukcijas smaguma visvairāk cieš lielās locītavas - gūžas, ceļa, potītes un pleca.
Pirmie artrozes simptomi ir:
Sāpes locītavās. Artrozes attīstības pirmajā stadijā sāpes nav spēcīgas. Tās parasti parādās pie izteiktas fiziskas slodzes un ātri pariet pēc atpūtas. Tas ir iemesls, kāpēc pacienti uzreiz nevēršas pie ārsta. Tā kā slimība progresē, sāpes sāk rasties pat atpūtas laikā, bez fiziskas slodzes. Dažreiz sāpes var būt tik nepanesamas, ka cilvēks nevar pat aizmigt.
Krakšķēšana locītavās. Jāpasaka, ka bojātu locītavu krakšķēšanu nevar sajaukt ar neko citu, jo tā ir sausa un rupja. Ar laiku krakšķēšana locītavās paliek izteiktāka. Tas ir saistīts ar to, ka skrimšļi nodilst arvien vairāk, un locītavu virsmas beržas viena pret otru.
Samazināta locītavu mobilitāte. Slimības sākotnējā posmā šis simptoms ir nepamanāms, un izzūd tad, kad cilvēks izkustas. Bet ar slimības attīstību notiek locītavu izteikts mobilitātes ierobežojums – locītavu kustību amplitūda samazinās līdz minimumam.
Locītavu deformācija. Tas notiek jau progresējošās artrozes stadijās, locītava pilnībā maina savu formu.
Artroze ir slimība, ar kuru jāsadzīvo daudziem cilvēkiem. Bet šī slimība nav spriedums. Lai dzīvotu pilnvērtīgu dzīvi, jāievēro vienkāršie noteikumi:
Protams, diēta. Un tas nenozīmē, ka Jums ir stingri jāierobežo sevi. Jāizvairās no pārmērīgas sāls lietošanas, jāsamazina pārtikas produktu uzņemšana, kas satur daudz kalorijas, jāiedod priekšroka vārītiem, nevis ceptiem ēdieniem.
Ģērbieties siltāk. Īpaši tas attiecas uz starpsezonu, kad laikapstākļi ir ļoti mānīgi (rudens, pavasaris). Atcerieties, ka Jūs pastāvīgi esat pakļauts riskam. Jūsu locītavas ir tas rādītājs, kas pirmais reaģē uz laikapstākļu izmaiņām, veselības stāvokļa izmaiņām. Tāpēc nepakļaujiet sevi riskam – jebkurš caurvējš var ietekmēt jūsu pašsajūtu.
Kustība ir dzīve. Bet viss labi ar mēru. Īpaši artrozes gadījumā. Ārsts palīdzēs jums izveidot fizisko vingrinājumu kompleksu, kas ir nepieciešams locītavu motoriskās aktivitātes uzturēšanai. Īpaši piemērota ir peldēšana, pastaigas, joga. Smagas fiziskās aktivitātes ir kontrindicētas.
Zāles. Artrozes simptomu mazināšanai ārsti papildus diētai un vingrošanai iesaka lokāli lietojamus pretsāpju līdzekļus, kas neuzsūcas asinīs, līdz ar to tiem nav sistēmisku blakusparādību, atšķirībā no perorālajām un injicējamajām NPL (nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļu formām).
No visa iepriekš minētā ir skaidrs, ka cilvēka veselība ir viņa paša rokās. Ēdiet pareizi, kontrolējiet savu svaru, ievērojiet aktīvu dzīvesveidu. Ja Jums ir artrozes pazīmes, jākonsultējas ar ārstu, jo svarīgi ir ne tikai atvieglotu sāpju simptomus, bet arī novērstu slimības cēloni.
Artroze (vai osteoartroze, osteoartrīts) – tā ir hroniska, deģeneratīva un progresējoša locītavu slimība, kuras rezultātā tiek bojāts skrimslis (kaulu virs
Kā pareizi izvelēties ārīgi lietojamo līdzekli
Pastāvīgas sāpes locītavās un mugurā ievieš korekcijas cilvēka ikdienā, ja agrāk mēs baudījām pastaigas, izbraucienus uz laukiem vai dabu, tagad mēs jūtam
Kas patīk un kas nepatīk mūsu locītavām
Dzīve - tā ir kustība, bet spēja pilnvērtīgi kustēties ir tieši atkarīga no mūsu locītavu veselības. Lai saglabātu locītavu veselību ilgu laiku, par tām jā